Norja Kirkkoniemi kirkko
Norja Kirkkoniemi kaupunkiloma

Kirkkoniemi matka Norjaan – koe Jäämeren rajaseutu, Grense Jakobselv, Andersgrotta, Pasvikin laakso ja arktinen historia.

Norja Kirkkoniemi kaupunkiloma

Kirkkoniemi on yksi Norjan erikoisimmista matkakohteista. Se sijaitsee aivan maan koilliskulmassa, Barentsinmeren ja Venäjän rajan tuntumassa, alueella jossa norjalainen, saamelainen, suomalainen ja venäläinen historia ovat kohdanneet vuosisatojen ajan.

Kirkkoniemi – Jäämeren rajaseutu, historiaa ja arktista luontoa

Tämä ei ole kohde, joka myy itseään suurkaupungin vilinällä. Kirkkoniemen vetovoima syntyy sijainnista, hiljaisuudesta, rajaseudun kerroksellisesta historiasta ja Jäämeren karusta kauneudesta. Kesällä yötön yö valaisee maiseman läpi vuorokauden, talvella revontulet ja lumi muuttavat tunnelman täysin toiseksi.

Rajaseudun historia ja toinen maailmansota

Kirkkoniemen historia on poikkeuksellisen vahva. Toisen maailmansodan aikana kaupunki oli strategisesti tärkeä tukikohta, ja se joutui erittäin raskaiden pommitusten kohteeksi. Sodan jäljet näkyvät alueella yhä museoissa, muistomerkeissä ja maastossa.

Grenselandmuseet eli Rajaseutumuseo esittelee elämää Norjan, Venäjän ja Suomen rajaseudulla sekä alueen sotahistoriaa. Andersgrotta-pommisuoja puolestaan vie konkreettisesti keskelle Kirkkoniemen vaikeimpia vuosia. Vuonna 1941 rakennettu suoja toimi siviilien turvapaikkana pommitusten aikana, ja vierailu tapahtuu opastetusti.

Grense Jakobselv ja Jäämeren ranta

Noin 60 kilometrin päässä Kirkkoniemestä sijaitseva Grense Jakobselv on yksi matkan vaikuttavimmista retkikohteista. Täällä Vuoremijoki erottaa Norjan Venäjästä ja maisema avautuu kohti Barentsinmerta.

Alueen tunnetuin nähtävyys on Kuningas Oskar II:n kappeli, joka rakennettiin vuonna 1869 Norjan rajan merkiksi. Kappeli sijaitsee poikkeuksellisessa ympäristössä lähellä Venäjän rajaa ja Jäämeren rantaa.

Pasvikin laakso, luonto ja kuningasrapu

Kirkkoniemen eteläpuolella avautuva Pasvikin laakso on yksi Pohjois-Norjan kiinnostavimmista luontoalueista. Se ulottuu kohti kolmen valtakunnan rajaseutua ja tunnetaan metsistä, linnustosta ja erämaisesta tunnelmastaan. Visit Kirkenes nostaa Pasvikin laakson yhdeksi alueen keskeisistä retkikohteista.

Kirkkoniemessä kannattaa huomioida myös kuningasrapusafarit, joita järjestetään ympäri vuoden. Talvella retki voidaan tehdä jäälle moottorikelkan vetämällä reellä ja kesällä RIB-veneellä vuonolle; retkeen sisältyy yleensä varusteet, opastus ja kuningasrapuateria.

Norja-Kirkkoniemi

Sinua saattaa kiinnostaa myös muut Norjan kohteemme.
Tutustu myös elämyksiä tarjoaviin elämysmatkoihin, tunnelmallisiin  kaupunkilomiin sekä aurinkoisiin kaukomatkoihin.
Kymenmatkat FB>

Hintaesimerkkimme:
5 pv Fly&Drive
4 pv  695 €/hlö

Valitkaa itse matkapäivänne ja toivomanne retket, me räätälöimme teille yksilöllisen matkapakettinne.

Kartta näkyy, kun sallit evästeet

Matkaohjelma Kirkkoniemi – Fly & Drive 5 päivää

Päivä 1: Helsinki – Kirkkoniemi ja Jäämeren rajakaupunki

Lähdemme Helsinki-Vantaan lentoasemalta kohti Kirkkoniemeä. Saapuessanne noudatte vuokra-auton lentokentältä ja ajatte hotelliinne.

Matka alkaa rauhallisesti Kirkkoniemen keskustassa. Pieni kaupunki avautuu nopeasti, mutta sen historia on poikkeuksellisen suuri. Voitte tehdä kävelyn satama-alueella, keskustan kaduilla ja Kirkkoniemen kirkon ympäristössä.

Täällä ollaan Norjan, Suomen ja Venäjän historian risteyskohdassa – Jäämeren äärellä ja aivan Euroopan koillisella rajaseudulla.

Päivä 2: Rajaseutumuseo, Andersgrotta ja sodan jäljet

Aamiaisen jälkeen tutustutte Kirkkoniemen historiaan.

Grenselandmuseet eli Rajaseutumuseo kertoo elämästä Norjan, Suomen ja Venäjän rajaseudulla sekä toisen maailmansodan tapahtumista. Museo antaa hyvän taustan koko matkalle ja auttaa ymmärtämään, miksi Kirkkoniemi oli niin merkittävä paikka pohjoisen sodankäynnissä.

Päivän aikana suosittelemme vierailua Andersgrotta-pommisuojassa. Kallioon louhittu suoja kertoo konkreettisesti ajasta, jolloin Kirkkoniemi joutui toistuvien pommitusten kohteeksi. Vierailu on vaikuttava ja jää mieleen.

Iltapäivällä voitte ajaa Prestefjelletin alueelle ihailemaan näkymiä kaupungin yli tai tutustua keskustan muistomerkkeihin omaan tahtiin.

Päivä 3: Grense Jakobselv ja Vuoremijoki

Tänään ajatte kohti Grense Jakobselvia, Norjan itäisintä rannikkoseutua.

Tie vie karun kauniiden maisemien halki kohti Barentsinmerta. Perillä Vuoremijoki kulkee Norjan ja Venäjän rajana, ja maisema avautuu kohti Jäämerta. Paikan tunnelma on poikkeuksellinen: hiljainen, avara ja vahvasti rajaseudun historiaa kantava.

Päivän tärkein nähtävyys on Kuningas Oskar II:n kappeli, joka rakennettiin vuonna 1869 rajaa merkitsemään. Kappeli seisoo yksinkertaisena ja vaikuttavana Jäämeren tuntumassa.

Paluumatkalla Kirkkoniemeen voitte pysähtyä maisemapaikoilla ja nauttia alueen erämaisesta tunnelmasta ilman kiirettä.

Päivä 4: Neiden, Pykeijä ja Jäämeren rannikkokylät

Aamiaisen jälkeen lähdette länteen kohti Neideniä ja Pykeijää.

Neidenissä tutustutte kolttasaamelaiseen kulttuuriin ja Näätämöjoen maisemiin. Alueella voi nähdä myös Skoltefossenin putouksen, jossa kesäaikaan lohet nousevat vastavirtaan.

Jatkatte Pykeijään eli Bugøynesiin, pieneen kalastajakylään, jota kutsutaan usein Pikku-Suomeksi. Kylä säästyi monilta sodan tuhoilta, ja sen vanhat puutalot, Jäämeren ranta ja suomalaisvaikutteinen historia tekevät siitä ainutlaatuisen vierailukohteen.

Pykeijässä suosittelemme Jäämeren saunaelämystä tai kuningasrapuun liittyvää retkeä, mikäli se sopii matkan ajankohtaan.

Paluu Kirkkoniemeen illansuussa.

Päivä 5: Pasvikin laakso ja kotimatka

Aamiaisen jälkeen voitte suunnata Pasvikin laaksoon, joka ulottuu Kirkkoniemestä etelään kohti kolmen valtakunnan rajaseutua.

Maisema muuttuu merellisestä rannikkoseudusta hiljaiseksi metsä- ja jokialueeksi. Pasvik tunnetaan luonnostaan, linnustostaan ja erämaisesta tunnelmastaan. Jos aikataulu sallii, voitte vierailla Svanhovdin luontokeskuksessa tai ajaa kohti Øvre Pasvikin maisemia.

Päivän jälkeen palautatte vuokra-auton lentokentälle ja paluumatka Helsinkiin alkaa.

Takk for besøket – vi sees igjen snart 🇳🇴

Miksi Fly & Drive toimii Kirkkoniemessä

Kirkkoniemen parhaat kokemukset eivät ole pelkästään keskustassa, vaan sen ympärillä: Jäämeren rannoilla, rajaseudulla, Pykeijän kalastajakylässä ja Pasvikin metsissä. Autonvuokraus tekee matkasta huomattavasti vahvemman ja antaa vapauden pysähtyä siellä, missä maisema tai historia puhuttelee.

Matkaohjelma Kirkkoniemi – 4 päivää Jäämeren rajaseudulla

Päivä 1: Helsinki – Kirkkoniemi ja rajakaupungin tarina

Lähdemme Helsinki-Vantaan lentoasemalta kohti Kirkkoniemeä. Perillä vastassa on kuljettaja, joka vie teidät hotelliinne.

Aloitamme matkan rauhallisella tutustumisella Kirkkoniemen keskustaan. Kaupunki on pieni, mutta sen historia on poikkeuksellisen suuri. Kävelyn aikana näemme keskustan, Kirkkoniemen kirkon, sataman ympäristöä sekä muistomerkkejä, jotka kertovat alueen sotavuosista ja rajaseudun merkityksestä.

Päivän aikana muodostuu ensimmäinen kuva siitä, miksi Kirkkoniemi on niin erilainen Norjan kohde: täällä ollaan Jäämeren, erämaan ja itärajan tuntumassa.

Päivä 2: Rajaseutumuseo ja Andersgrotta

Aamiaisen jälkeen perehdymme Kirkkoniemen historiaan perusteellisemmin.

Vierailemme Grenselandmuseetissa eli Rajaseutumuseossa, jossa tutustutaan alueen kulttuuriin, sotahistoriaan ja elämään Norjan, Venäjän ja Suomen rajaseudulla. Museo auttaa ymmärtämään, miksi tämä pieni kaupunki on ollut niin merkittävä sekä kaivosteollisuuden, sodan että rajayhteyksien näkökulmasta.

Päivän kohokohta on vierailu Andersgrotta-pommisuojassa. Kallioon louhittu suoja kertoo konkreettisesti Kirkkoniemen sotavuosista ja siitä, millaista oli elää kaupungissa, jota pommitettiin toistuvasti. Opastettu vierailu ja filmiesitys tekevät kokemuksesta vahvan ja mieleenpainuvan.

Iltapäivällä aikaa omatoimiseen tutustumiseen keskustassa.

Päivä 3: Grense Jakobselv ja Vuoremijoki 

Tänään suosittelemme retkeä Grense Jakobselviin, Norjan itäisimmälle rannikkoseudulle.

Matka kulkee karun kauniissa maisemissa kohti Barentsinmerta. Perillä Vuoremijoki virtaa Norjan ja Venäjän rajana, ja ympärillä avautuu hiljainen, avara Jäämeren maisema.

Vierailemme Kuningas Oskar II:n kappelilla, joka rakennettiin 1800-luvulla rajaa merkitsemään. Paikan merkitys on poikkeuksellinen: täällä maisema, historia ja Euroopan pohjoinen rajaseutu tulevat näkyviksi yhdellä silmäyksellä.

Retki sopii erityisesti matkailijalle, joka haluaa nähdä jotain aidosti erilaista – paikan, jossa Norja tuntuu päättyvän ja Jäämeri alkaa.

Päivä 4: Kirkkoniemi – Helsinki

Aamiaisen jälkeen aikaa omatoimiseen tutustumiseen.

Voitte tehdä vielä lyhyen kävelyn sataman tuntumassa tai keskustassa ennen lähtöä. Kuljettaja noutaa teidät hotellilta ja vie lentokentälle, josta paluumatka Helsinkiin alkaa.

Takk for besøket – vi sees igjen snart 🇳🇴

Lisäpäivät Kirkkoniemessä

Lisäpäivinä suosittelemme kuningasrapusafaria, joka on yksi Kirkkoniemen tunnetuimmista elämyksistä. Retki yhdistää Jäämeren, paikallisen kalastuskulttuurin ja arktisen ruokaperinteen.

Luonnosta kiinnostuneille sopii retki Pasvikin laaksoon ja Øvre Pasvikin kansallispuiston maisemiin. Alueella voi kokea Pohjois-Norjan hiljaisen erämaan, metsät, joet ja rajaseudun erityisen tunnelman.

Kesäkaudella matkaa voi täydentää Pykeijän eli Bugøynesin kalastajakylällä ja Jäämeren saunalla. Talvikaudella Kirkkoniemi tarjoaa revontuliretkiä, koiravaljakkosafareita ja mahdollisuuden vierailla Snowhotel Kirkenes -alueella.