Serbia – Belgrad ja Tonavan kulttuurimaisemat ryhmämatka 

Beggrad ryhmämatka Serbiaan ja Novi Sadiin. Koe Tonavan maisemat, luostarit ja Balkanin ainutlaatuinen kulttuuri opastetulla matkalla.

Serbia – Belgrad ja Tonavan kulttuurimaisemat ryhmämatka 

Värejä, historiaa ja aitoa tunnelmaa Serbian ryhmämatkalla, joka vie meidät kiehtovaan ja vielä monelle tuntemattomaan Euroopan kolkkaan. Keväällä maa herää eloon, viinialueet vihertyvät, luostarit ympäröityvät kukkivasta luonnosta ja kaupungit täyttyvät elävästä tunnelmasta.

Belgrad toimii matkan sydämenä – kaupunki, jossa idän ja lännen vaikutteet kohtaavat. Sen ympäriltä avautuu Serbia, joka tarjoaa historiaa, kulttuuria ja maisemia, joita ei löydy perinteisimmistä matkakohteista.

Monipuolinen kokonaisuus – kaupunkeja, viinialueita ja luostareita

Serbia ryhmämatka yhdistää useita erilaisia elämyksiä. Belgradin lisäksi tutustumme Novi Sadiin, jonka arkkitehtuurissa näkyy Itävalta-Unkarin vaikutus ja jonka tunnelma on rauhallinen ja viehättävä.

Matkan aikana kuljemme Tonavan maisemissa, vierailemme historiallisissa luostareissa ja näemme kuninkaallista historiaa Oplenacin kukkulalla. Fruška Goran kansallispuisto tuo mukaan luonnon rauhan ja alueen ortodoksisen perinteen.

Kokonaisuus on tasapainoinen: mukana on nähtävyyksiä, kulttuuria ja riittävästi aikaa nauttia ympäristöstä.

Nouseva kohde ryhmille – Serbia Belgrad

Serbia on erinomainen valinta ryhmämatkalle, kun halutaan tarjota jotakin uutta ja erilaista. Kohde on vielä sopivan tuntematon, mutta sisältö rikas ja monipuolinen.

Opastettu matka tekee kokonaisuudesta helpon ja sujuvan. Paikallinen opas avaa maan historiaa ja kulttuuria tavalla, joka tekee kokemuksesta syvemmän ja merkityksellisemmän.

Serbia ryhmämatka on elämys, joka yllättää – ja jää mieleen

Serbia Belgradin kevät opastettuna

Kymenmatkat FB>

Ryhmämatkat tarjoavat helpon ja huolettoman tavan matkustaa yhdessä. Valikoimassamme on ryhmille sopivia kaupunkilomia, pidempiä kaukomatkoja, elämyksellisiä teemamatkoja sekä merellisiä risteilyjä.

Serbian ryhmämatkan
hintaesimerkki  998 €/hlö

 

Serbian kevät ryhmämatka – Belgrad, viinialueet ja kuninkaallinen historia

Matkaohjelma

1. Päivä Saapuminen Belgradiin – kahden joen kaupunki

Lähdemme Helsinki-Vantaan lentoasemalta kohti Belgradia. Saavuttuamme opas ja kuljettaja ovat vastassa, ja siirrymme keskustahotelliin.

Jo matkalla näemme vilauksia kaupungista, joka sijaitsee kahden suuren joen – Danuben ja Savan – yhtymäkohdassa. Sijainti on tehnyt Belgradista vuosisatojen ajan strategisesti ja kulttuurisesti merkittävän paikan.

Majoittuminen hotelliin.
Ilta on vapaa – mahdollisuus ensikävelyyn kaupungin vilkkaassa keskustassa.


2. Päivä Novi Sad, Fruška Gora ja Serbian viinialueet

Aamiainen hotellilla.

Lähdemme kokopäiväretkelle Serbian pohjoisosaan, joka tunnetaan maan viini- ja kulttuurialueena.

Ensimmäinen pysähdys on Krušedol Monastery, yksi alueen tärkeimmistä ortodoksisista luostareista. Luostari perustettiin 1500-luvulla ja sillä on keskeinen rooli Serbian historiassa ja identiteetissä.

Jatkamme Sremski Karlovciin, joka on barokkityylinen pikkukaupunki. Täällä solmittiin vuonna 1699 rauhansopimus, joka päätti Osmanien laajenemisen Eurooppaan. Kaupunki tunnetaan myös viiniperinteestään – erityisesti makeasta Bermet-viinistä.

Saavumme Novi Sadiin, jota kutsutaan Serbian kulttuuripääkaupungiksi. Kävelemme keskustassa ja näemme kaupungin keskeiset aukiot ja rakennukset.

Päivän kohokohta on vierailu Petrovaradin Fortressissa, jota kutsutaan “Tonavan Gibraltariksi”. Linnoitukselta avautuvat laajat näkymät joelle ja kaupunkiin.

Päivän aikana nautimme yhteisen lounaan.


3. Päivä Oplenac – kuninkaallinen Serbia

Aamiainen hotellilla.

Suuntaamme kohti Oplenacia, joka on Serbian kuninkaallisen historian keskus.

Vierailemme St. George’s Church Oplenacissa, joka toimii Karađorđević-suvun mausoleumina. Kirkon sisätilat ovat poikkeukselliset – yli 40 miljoonaa mosaiikkipalaa muodostavat yhden Euroopan vaikuttavimmista kirkkosisustuksista.

Alueella tutustumme myös ympäröivään maisemaan, jossa viinitarhat ja kukkulat luovat rauhallisen kokonaisuuden.

Paluu iltapäivällä Belgradiin.
Ilta on vapaa – mahdollisuus ravintolaelämyksiin tai kaupunkikävelyyn.


4. Päivä Belgrad – historiaa, arkkitehtuuria ja kaupunkielämää

Aamiainen hotellilla.

Tutustumme Belgradiin opastetulla kaupunkikierroksella.

Vierailemme Belgrade Fortressssa, joka sijaitsee paikassa, jossa Sava ja Tonava kohtaavat. Linnoitus on kaupungin historiallinen ydin ja tarjoaa näkymän sen monivaiheiseen menneisyyteen.

Näemme myös Church of Saint Savan, joka on yksi maailman suurimmista ortodoksisista kirkoista. Sen kupoli hallitsee kaupungin siluettia.

Kierroksen aikana kuljemme hallintorakennusten, bulevardien ja eri aikakausien arkkitehtuurin läpi – Belgrad on yhdistelmä itää ja länttä, historiaa ja modernia elämää.

Päivän aikana jää aikaa myös omatoimiseen tutustumiseen.


5. Päivä Paluu Suomeen

Aamiainen hotellilla.

Kuljetus lentoasemalle ja paluulento Helsinkiin.

Hvala i vidimo se ponovo – kiitos ja nähdään uudelleen!

Serbia Belgrad Queen's Astoria Design Hotel

Aivan Belgradin sydämessä sijaitseva ja yksilöllisesti suunniteltu Queen Astoria Design Hotellissa on valoisat ja ilmastoidut huoneet. Hotelli on sisustettu tyyliltään historiallisilla huonekaluilla.
Huoneissa on suuret vuoteet, minibaari ja LCD-tv satelliitti- ja kaapelikanavilla. Omassa kylpyhuoneessa on suihku sekä hiustenkuivaaja.

Lue lisää
Serbia

Serbia on vielä koskematon maa useille turisteille, se on kuitenkin Balkanin alueen suurin valtio, mutta matkakohteena jäänyt Kroatian ja Slovenian varjoon.
Pääkaupunki: Belgrad
Virallinen kieli: Serbia
Valuutta: Serbian dinaari
Passi ja viisumi: Serbiaan matkustettaessa Suomen kansalaiset tarvitsevat passin. Suomalaiset eivät tarvitse viisumia, jos oleskelu maassa kestää alle 90 päivää. Passin tulee olla voimassa vähintään kuusi kuukautta maasta poistumisen jälkeen.
Aikaero Suomeen:  -1

Tiedot sitoumuksetta.

Hintaan sisältyy:

* Reittilennot meno-paluu, lentoveroineen
* Yksi ruumaan menevä matkalaukku, max 23 kg
* Majoitus jaetussa kahden hengen huoneessa
* Lentokenttäkuljetus Belgrad lentokettä – hotelli – lentokenttä
* Novo Sadin retki englanninkielisellä opastuksella, Petrovaradin linnoitus ja Hunaja & viini museo sekä lounas retkipäivän aikana.
* Fruska Goran kansallispuisto luostareineen ja lounas
* Topola Oplenacissa Pyhän Georgen kirkko ja lounas
* Englanninkielinen opastus

Lisämaksusta:

* Muut ohjelman mukaiset bussikuljetukset, sisäänpääsymaksut ja opastukset
* Yhden hengen huoneen lisämaksu
* Etukäteen varatut istumapaikat lennoille
* Liityntäkuljetukset muualta Suomesta (juna/lento/bussi)
* Mahdolliset turistiverot

Räätälöimme matkan toiveidenne mukaan.
Ryhmille minimi 20 henkilöä.

 

Ryhmämatkamme sopivat myös omatoimimatkoiksi, jotka räätälöimme yhdessä kanssanne.

Anna ammattitaitoisen myyntivirkailijamme auttaa matkasi suunnittelussa.
Puhelin 05 211 1600 tai kymenmatkat @ kymenmatkat.fi

Ryhmämatkojen hintaesimerkit

Nettisivuillamme on hintaesimerkkejä räätälöidyistä matkoistamme. Hinnat ovat vain arviohintoja, lopullinen hinta muodostuu sesongin ja kuljetusyhtiön sekä matkustusluokan mukaan. Tutustuttuasi hintaesimerkkeihin, pyydä tarkka tarjous omalle ryhmällesi klikkaamalla tarjouslomakettamme! Ryhmähinnat ovat yleensä voimassa alkaen 10 hengen ryhmille, ellei toisin mainita.

Matkadokumentit ja hyvä tietää matkaohjeita

Tutustu ennen matkaasi>